+90(212) 803-1970+90(532) 708-5989 info@ckskompozit.com

Menu

KOMPOZİT NEDİR ?

kısa aciklama yazisi

Kompozit Hakkında

Reçine katkılı malzemeleri ilave edilmiş termoset veya termoplastik reçinelerin,elyaf takviyeleri(cam,karbon,aramid,vs…)veya dolgu malzemeleri ile takviye edilmesi xe bu karışımın,belirli bir prosese tabi tutulması sonucu sertleşmesi ile elde edilen üründür.

Kompozit rürnlerle ilgili ne yazık dünyada eksik tanıtım nedeniyle anlaşılmayam pek çok nokta var.

Günümüzde şirketler ürün portföylerine maliyeti düşük ama kar majları da aynı oranda yüksek ürünler koymaya çalışıyorlar.İşte kompozit rünler firmalara sunduğu avantajlarla bu noktada ideal ürünler haline geliyor.

Türkiye’de kompozit ürünler Avrupa,Kuzey Amerika ve Asya Ülkeleriyle kıyaslandığında hala çok küçük bir paya sahip.Bu ülkelerdeki kompozit kullanımı endüstriyel,yarı-endüstriyel süreçlerden tutun,yeni kalıplama teknikleri ve hatta entegre üretim yapacak seviyelere kadar ulaşmıştır.

KOMPOZİT ÜRÜNLERİNİN UYGULANMA ALANLARI

Otomotiv .Karayolları .Gıda :Ev aletleri .Havacılık ve uzay sanayi .End. Uygulamaları .İnşaat .Spor ve Eğlence .Denizcilik .Elektrik veElektronik .Mobilya & Şehir Mobilyaları .Savunma Sanayi .Tekne/yatçılık .Aydınlatma

KOMPOZİT MALZEMELERİNİN AVANTAJLARI

Hafiflik:Kompozit çoğu metal ve ahşap malzemeyle karıştırıldığında çok hafiftir. Dayanıklılık:Alüminyum ve çelik ile karıştırıldığında çok daha dayanıklıdır. Ağırlığa oranlı dayanıklılık:Kompozitmalzemeleri hem dayanıklı hem de hafif olacak şekilde tasrlanmıştır.Günümüzde ağırlığa oranla dayanıklılık rasyonu en yüksek malzemedir. Korozyona dirençli:Kompozitler diğer malzemeleri tüketen/eriten iklim ve yoğun kimyasallara karşı dirençlidir.Hava ve değişken ısı farkına uygundur. Yüksek darbe dayanımı:Kompozitler ani kuşun ve patlama ile oluşan darbelere karşı daymıklıdır. Tasarımestetiği:Kompozit malzemelerle karmaşık şekiller çoğu metallere oranla kalıplandırmak mümkündür. Boyutsal Stabilite:Kompozit malzemeler ıslak veya kuru,sıcak veya soğuk olduğunda mevcut şekillerini korurlar.Örneğin ahşap,genleşir veya sertleşebilir havadaki nem oranın değişmesiyle.Kompozit malzmeler bu nedenle değişken olmaması gereken tam ölçülü yer ve mekanlarda çok daha iyi birçozümdür. Sıcak Pres Kalıplama:Pres kalıplama SMC BMC ürünlerin,sıcak pres kalıplama metodları arasında en fazla kullanım alanına sahipolan metoddur. SMC,genel anlamda kırpılmış cam elyaf ve polyester reçinenin tabaka haline getirilmiş formudur. Ana katkı malzemeleri termoset reçineler,cam elyafı ve dolgu malzmeleridir.Malzemenin süreçlenmesi aşamasında yüksek ürün performansı elde adilebilmesi amacıyla sertleştiriciler akışkanlığı sağlayan maddeler ve kıvamlaştırıcılar gibi farklı maddeler de kullanılmaktadır.

BMC,malzemenin termoset reçineler,cam elyafı ve dolgu malzemeleridir.SMC deolduğu gibi BMC de de sertleştiriciler kıvamlaştırıcılar ve akışkanlığı sağlayan kalıptan çıkarma acentaları,kullanıldığında malzemeninperformansını artırmak mümkündür.BMC’de genelde SMC’yegöre daha kısa boylu cam elyaf kullanılır.
Üretim süresi ise tıpkı SMCgibi sıcak presleme yöntemiyle yapılmaktadır.